Založ si blog

Čo teraz, pán Cameron?

Nemám rada politiku. Pokojne by som prežila bez všetkých špinavých hier, večných šarvátok, ale aj nebezpečných megalomanských rozhodnutí. Lenže to nejde. Nikto nie je ostrovom samým pre seba, akokoľvek by si to občas prial. A tak sledujem dianie vo svete, pretože sa týka aj mňa. Ani nie z pohľadu veľkých finančných skupín a rôznych lobby, tam sú tie záujmy a pohnútky jasné, skôr sa snažím pochopiť myslenie obyčajných ľudí.

Snažím sa pochopiť masu ľudí, ktorá nielen u nás ale aj vo svete dokáže naletieť populistom. Manipulátorom. Klamárom. Všetkým tým, ktorí hovoria len A, no nikdy nepovedia B. Ktorí udierajú na citlivé miesta a využívajú ich. Raz je to strach, inokedy národná hrdosť, alebo prísľub neba.

Oddávna však platí staré známe a múdre: „Dvakrát meraj a raz rež.“ Ak ide o dôležité rozhodnutia, mali by ľudia používať vlastný rozum. Pozrieť sa aj za roh. Nenechať si vymývať mozgy plamennými rečníkmi a ešte plamennejšími sľubmi, ktoré politici skoro nikdy nedodržia. Najmä teraz nie, keď sú svet a ekonomika zo dňa na deň zložitejšie a prepojenejšie.

Vo štvrtok sa v Británii konalo referendum o opustení alebo zotrvaní v EÚ. Populisti a „národovci“, ktorí sľubovali Britániu Britom, si môžu mädliť ruky. Brexit našiel dostatočný počet stúpencov. Podľa výsledkov rozhodol vidiek, rozhodli starší ľudia, rozhodla skupina s nižším vzdelaním. Nemám nič proti drobným poctivým farmárom, nemám nič proti starším ľuďom, nemám nič proti nikomu. Chcem si len položiť otázku? Vedeli títo ľudia, aké dôsledky bude mať ich rozhodnutie? Pomenovali agitátori len raz aj nejaké negatíva? Vysvetlili svojim stúpencom, čo to v skutočnosti prinesie nielen ich krajine ale aj celej Európe?

Samozrejme, že nevarovali. Veď, ako by mohli uspieť, ak by povedali, že behom jedného jediného dňa libra klesne na 30-ročné minimum, a tak sa znehodnotia všetky úspory? Že sa otrasú všetky finančné trhy, že Londýn sa bude musieť rozlúčiť so svojím významným postavením vo finančnom svete…

Samozrejme, že agitátori hovorili len A. Sľubovali oslobodenie od nadvládu EÚ a „nenávideného“ Nemecka. Sľubovali lepší život. Menšie dane, vyššie zárobky, slobodné rozhodovanie. Zabudli však povedať, koľko bude v skutočnosti stáť toto gesto hrdosti. Koľko námahy a investícií pôjde na upratovanie niečoho, čo bolo upratané. Koľko námahy bude stáť prekopanie zmlúv a vydobytie aspoň časti výhod, ktoré Británia mala a teraz ich stratí.

Konanie zástancov Brexitu mi pripomína konanie malého dieťaťa, ktoré vzdorovito vyleje plnú misku sladkej kaše a potom sa domáha novej porcie.

Dva dni po vyhlásení výsledkov milión Britov žiada nové referendum o EÚ. A počet rastie.

To, čo bolo predvolebným sľubom pána Camerona, sa vo štvrtok naozaj uskutočnilo. Referendum. Zdá sa však, že dopadlo trochu inak, ako si on sám predstavoval. A tak sa jeho nedomyslený sľub obrátil najmä proti jemu. Revolúcia odjakživa požiera svoje deti.

Britský premiér na jeseň opustí svoju funkciu. Niet pochýb, že sa neslávne zapíše do histórie. Podaril sa mu totiž husársky kúsok. Ohroziť naraz dve únie. Európsku aj tú svoju – britskú.

A tak sa mi na jazyk derie rečnícka otázka:

„Čo teraz, pán Cameron?“

 

Každá krajina má v srdci mokvajúcu ranu

16.05.2016

Doznievajú vo mne zvuky najväčšej speváckej súťaže Eurovision Song Contest, ktorá sa tento rok uskutočnila v Štokholme. Mám rada spevácke súťaže a preto som sa na live prenosy naozaj tešila. viac »

Dvojnásobný víťaz

01.03.2016

Viem, že Leonardo DiCaprio si možno zaslúžil Oscara už skôr a za iné svoje filmy. A tiež si viem predstaviť, že herci, ktorí boli spolu s ním nominovaní, sa tento rok môžu cítiť trochu viac »

Predvolebné sľuby a plagáty supermarketov

28.02.2016

Už znovu sa blížia voľby a už znovu sa opakuje ten istý scenár. Billboardy sú plné usmievavých tvárí sľubujúcich nesplniteľné, prípadne niečo nezmyselné. Schránky domov sa plnia plagátikmi viac »

SR, 84. schôdza, vláda, zasadnutie, Robert Kaliňák

Kaliňák, Drucker a Kažimír boli na Kube, chcú s ňou vo veľkom spolupracovať

23.02.2018 10:54

Slovensko chce s Kubou spolupracovať v oblasti reformy verejnej správy, fiškálnej a daňovej politiky alebo zdravotníctva

Alexej Navaľnyj

Šéfa volebného štábu Alexeja Navaľného odsúdili na 30 dní väzenia

23.02.2018 10:31

Šéfa predvolebného štábu ruského politika Navaľného odsúdil súd v Moskve na 30 dní väzenia za opakované porušenie pravidiel konania verejných zhromaždení.

Ukrajina

Ukrajinská nekonečná história - Janukovyč, Majdan, Donbas

23.02.2018 10:00

Dodnes sa nepodarilo vyšetriť masaker v centre Kyjeva, jasne vymenovať jednotlivé body Janukovyčovej "zrady" podložené konkrétnymi dôkazmi a aj Donbas sa čoraz viac vzďaľuje súčasnej kyjevskej moci.

02-03 amenstie lexa majersky 3x

Lexovi vrátili cestovný pas, mimo Slovenska bol odvtedy údajne už dvakrát

23.02.2018 09:58

Denník Nový čas podotkol, že súd Lexovi pas vrátil aj napriek tomu, že v minulosti už vycestoval do Juhoafrickej republiky, aby nemusel čeliť zákonu.

Tamara Tainová

Najväčším triumfom spisovateľov je, keď primäjú myslieť tých, ktorí sú toho schopní. (Eugène Delacroix)

Štatistiky blogu

Počet článkov: 53
Celková čítanosť: 128368x
Priemerná čítanosť článkov: 2422x

Autor blogu